Systemy oddymiania

Systemy oddymiania

Systemy oddymiania grawitacyjnego mają za zadanie usuwanie dymów i trujących gazów z obiektu w trakcie pożaru, a także odprowadzanie ciepła z wnętrza budynku, niwelując zbytnie obciążenie termiczne mogące powodować w skutkach jego zawalenie.

Jak działa grawitacyjny system oddymiania?

Systemy oddymiania grawitacyjnego mają za zadanie usuwanie dymów i trujących gazów z obiektu w trakcie pożaru, a także odprowadzanie ciepła z wnętrza budynku, niwelując zbytnie obciążenie termiczne mogące powodować w skutkach jego zawalenie. Powoduje to, że podczas pożaru drogi ewakuacji są wolne od zagrożeń chemicznych i zadymienia, co umożliwia bezpieczne opuszczenie budynku.

Sam system uruchamiany jest za pomocą czujników dymu lub z użyciem przycisku. Całość systemu działa w sposób zautomatyzowany sterując klapami oddymiającymi, kurtynami dymowymi oraz otworami napowietrzającymi. Poza usuwaniem gazów pożarowych system oddymiania powoduje obniżenie temperatury wewnątrz budynku chroniąc konstrukcję budynku przed przegrzaniem oraz zwiększając bezpieczeństwo ratowników i strażaków podczas akcji gadzenia pożaru.

System oddymiania grawitacyjnego znacząco usprawnia naturalny ciąg powietrza w szczególności w dolnych partiach budynków, doprowadzając w te miejsca świeże powietrze używając elementów całego systemu (jak na przykład napędy elektryczne montowane w klapach oddymiających lub oknach). W codziennym użytkowaniu mogą one służyć do wentylowania pomieszczeń.

Jakie są zalety systemów oddymiania grawitacyjnego?

Oddymianie grawitacyjne w codziennym użyciu wykazuje się dużą skutecznością działania oraz subtelnością ich używania. Ich wzornictwo może dopasować się do reszty elementów otoczenia powodując, że nie wyróżniają się one i nie rzucają w oczy sprawiając wrażenie spójnego projektu architektonicznego.

W przypadku wielkopowierzchnniowych budynków, hal produkcyjnych, hal magazynowych czy też fabryk system oddymiania jest niezbędnym elementem systemu przeciwpożarowego, Ma on na celu głównie chronić ludzkie życie oraz ułatwiać ewakuację, ale również chroni mienie i konstrukcję budynku działając w sposób całowicie automatyczny. Natomiast w codziennym użytkowaniu może być stosowany do zwykłego wentylowania pomieszczeń.

Jak możemy pomóc w kwestii grawitacyjnych systemów oddymiania?

Nasza firma posiada w swojej ofercie wszelkie produkty pozwalające na:

  • zaprojektowanie instalacji oddymiania grawitacyjnego,
  • montaż klap, świetlików, okien i kurtyn oddymiających,
  • montaż centralek systemu oddymiania,
  • montaż przycisków systemu oddymiania,
  • montaż czujników dymu,

Nasz zasięg działania obejmuje województwo śląskie, a w szczególności działamy na obszarze miast: Katowice, Chorzów, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Mikołów, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Jaworzno, Tarnowskie Góry, Bytom, Piekary Śląskie, Będzin, a także na terenie miejscowości i powiatów ościennych.

Zapraszamy do kontaktu